Pęknięcie sródpiersia (ruptura mediastini).

Pęknięcie śródpiersia (ruptura mediastini) Pęknięcie śródpiersia w toku odmy opłucnej leczniczej zdarza się rzadko. Wskutek pęknięcia śródpiersia obie jamy opłucne łączą się. Toteż przy wprowadzaniu powietrza do jednej jamy wytwarza się odma i po drugiej stronie. Czasami w miejscu pęknięcia wytwarza się zastawka, która przepuszcza powietrze tylko w jednym kierunku.
Opancerzenie płuca w następstwie wikłających odmę opłucną leczniczą zapaleń opłucnej często dochodzi do zgrubienia opłucnej wskutek odkładania się na jej blaszkach włóknika i następowej jego organizacji. Znaczne zgrubienie opłucnej uniemożliwia rozszerzenie się płuca po ukończeniu leczenia odmą. Płuco pozostaje na zawsze opancerzone. Wskutek tego sprawność narządu oddechowego wybitnie się zmniejsza. Z czasem jako następstwo powstaje niewydolność krążenia, zwłaszcza jeżeli odmę stosuje się po obu stronach i zgrubienie dotyczy opłucnej obu płuc.
Wolne ciała włóknikowe (corpom fibrinosa libem). Rzadkim powikłaniem w toku odmy opłucnej leczniczej są wolne ciała włóknikowe w jamie opłucnej, wielkości wiśni do wielkości jaja gęsiego, kształtu okrągłego lub jajowatego. Do ich powstania w jamie opłucnej są potrzebne następujące warunki: niewielki wysięk obfitujący we włóknik, utrzymujący się miesiącami, ł nawet latami na jednym poziomie zanurzenie w wysięk tylko podstawy płuca; odrywanie się złogów włóknika z powierzchni płuca po czasowym przyklejeniu płuca do spłucnej ściennej, po przebiciu włóknika igłą i inne. Powikłanie odmy opłucnej leczniczej powstaniem wolnych ciał włóknikowych nie ma żadnego znaczenia. Ciało włóknikowe może zniknąć bez śladu ulegając rozpuszczeniu albo rozpada się rozmiękając od wnętrza, może także zwapnieć. Paweł Martyszewski i Wanda Stankiewicz-Trybowska spostrzegali wolne ciała włóknikowe w jamie opłucnej w 0,45% przypadków leczonych odmą (w 4 przypadkach na 899). [przypisy: zabiegi falą uderzeniową, leczenie za granicą bez ekuz, cel ćwiczeń oddechowych ]
[więcej w: otepienie starcze, odma podskorna, poradnia preluksacyjna ]

Tags: , ,

No Responses to “Pęknięcie sródpiersia (ruptura mediastini).”

 1. Bitmap says:

  Article marked with the noticed of: medycyna estetyczna warszawa[...]

 2. Desert Haze says:

  Jeśli nie chorujesz na jakaś popularną znaną przez lekarza chorobę

 3. Antoni says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: stomatologia protetyka cennik[...]

 4. Sandbox says:

  owoce kolcowoju spożywane bez zastanowienia mogą prędzej zaszkodzić niż poprawić zdrowie

 5. Fast Draw says:

  [..] Odniesienie w tekscie do inhalator[...]

 6. Ryszard says:

  takie czasy nastały i gotujemy się w falach radiowyc

Powiązane tematy z artykułem: jak oddać krew otepienie starcze poradnia preluksacyjna