Atlas of Surgical Oncology

Ten nowy atlas został złożony przez trzech cenionych i doświadczonych onkologów chirurgów. Książka jest poświęcona zapoznaniu mieszkańców, kolegów i praktyków ogólnej onkologii chirurgicznej z najnowocześniejszymi zasadami chirurgicznymi i technikami niezbędnymi do prawidłowego postępowania z guzami litymi . Redakcja zauważa, że każdy rozdział ma bibliografię i że tekst jest obszernie ilustrowany przez rysunki odpowiedniej anatomii i technik chirurgicznych. Atlas otwiera szczegółowy rozdział dotyczący zasad chirurgii onkologicznej i oceny ryzyka operacyjnego, z bibliografią ponad 200 pozycji. Niniejszy rozdział obejmuje praktycznie każdy element leczenia wspomagającego pacjentów z rakiem, w tym ocenę ryzyka operacyjnego, postępowanie w przypadku krwawiących okaleczeń i pooperacyjnych zagrażających życiu powikłań sercowych oraz algorytm zdarzeń metabolicznych wynikających z inwazyjnych zakażeń bakteryjnych, który jest bardziej wszechstronny niż można oczekiwać w technicznym atlasie chirurgii.
60-stronicowy rozdział dotyczący czerniaka zawiera niezwykle szczegółowe opisy każdego możliwego umieszczenia nacięcia skóry i szwu skóry. Doskonałe rysunki liniowe opisują szczegółowe prowadzenie poszerzonego cięcia pachowego. Ponad 30 stron poświęconych jest regionalnemu węzłowi sekcji pachowych i pachwinowych, a nawet dołu podkolanowego. W kolejnym rozdziale, dotyczącym raka tarczycy, tylko dwie strony i dwie ilustracje dotyczą cięcia szyi, czego w rozdziale dotyczącym czerniaka nie omówiono w ogóle.
W pięciostronicowym rozdziale dotyczącym chirurgii przytarczyc nie ma wzmianki o odsetku nieprawidłowych gruczołów występujących w różnych lokalizacjach anatomicznych, ani nie ma dyskusji o dokładnej sekwencji kroków w operatywnym podejściu do rutynowej eksploracji gruczołów przytarczyc. Nowotworowe gruczoły ślinowe są omówione w rozdziale, który ma doskonałe rysunki liniowe, ale opis płaszczyzn rozcięcia w tekście jest sprzeczny z towarzyszącymi mu ilustracjami. Poniższy rozdział poświęcony jest procedurze technicznej, a nie konkretnemu nowotworowi, i jest drugim rozdziałem opisującym radykalne i zmodyfikowane rozcięcia szyi, tym razem bardzo szczegółowo.
50-stronicowy rozdział dotyczący chirurgii łagodnych i złośliwych chorób piersi obejmuje obszerne opisy umieszczania nacięć; techniki biopsji; anatomiczne układy nerwu, limfy i zaopatrzenia w krew; i bardzo szczegółowe opracowanie całego układu limfatycznego śródpiersia, który jest jedynie marginalnie związany z rakiem piersi. Istnieje dokładny opis dużej liczby nacięć, które mają zastosowanie do mastektomii. Istnieje również ładny schematyczny diagram, jak zorganizować zespół chirurgiczny przy stole operacyjnym, który jest przydatny dla studentów.
Rozdziały dotyczące chirurgii płuc i chirurgii mięsaków mają doskonałe ilustracje, w tym wiele ilustracji super-radykalnych, wysoce wyrafinowanych technik stosowanych w bardzo niewielkiej liczbie przypadków. Rozdział dotyczący mięsaków tkanek miękkich ma prawie 120 stron długości – znacznie dłużej niż którykolwiek z pozostałych rozdziałów dotyczących znacznie częstszych nowotworów i szerszych odmian użytecznych opcji chirurgicznych – niewątpliwie odzwierciedlający szczególne zainteresowanie jednego z redaktorów i autora rozdział o mięsakach.
Rozdział na temat nowotworów wątroby jest adaptacją istniejącego materiału, a nie oryginalną prezentacją
[hasła pokrewne: zespół czołowy, ile kosztują badania lekarskie do pracy, poradnia preluksacyjna ]

Tags: , ,

No Responses to “Atlas of Surgical Oncology”

 1. Suicide Jockey says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: microblading[...]

 2. Ludwik says:

  Oczywiście, że można przedawkować witaminę C.

 3. Kornel says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: podkłady medyczne[...]

 4. Nikola says:

  Popytajcie lekarzy na oddziałach onkologicznych

Powiązane tematy z artykułem: ile kosztują badania lekarskie do pracy poradnia preluksacyjna zespół czołowy