Pytanie

Kiedy ludzie na imprezach pytają, co robisz, po prostu powiedz, że jesteś pediatrą lub coś wymyślisz. Powiedzenie im, co naprawdę robisz, po prostu sprawi, że poczują się niekomfortowo. W związku z tym moje uczestnictwo doradzało mi na wczesnym etapie mojego pobytu w onkologii pediatrycznej. Teraz byłem na przyjęciu rozmawiając z mężczyzną trzymającym koktajl. Pediatria – powiedział. To dzieci. I to onkologia. . .
Rak – powiedziałem.
To musi być takie trudne, powiedział.
Czasami – powiedziałem. Nie robiłem tego zbyt długo. Większość dzieci robi naprawdę dobrze. I wielu z nich robi fantastycznie dobrze! Wiedziałem, że brzmiało to nieprzekonująco. Niedawno dostałem się do opieki nad dzieckiem z rozproszonym glejakiem pontinowym. Uświadomiłem sobie, że statystyki dotyczące przeżycia, do których przylgnęłam, pominęły dzieci z guzami mózgu. Nie wspomniałem o tym mojemu potencjalnemu nowemu przyjacielowi.
Nadal – powiedział. Jak możesz to zrobić. To musi być takie trudne, jak ty.
Cóż, powiedziałem, byłoby o wiele trudniej być jednym z pacjentów lub jednym z ich rodziców.
Zapadła niezręczna cisza i znalazł wymówkę, by się wymknąć.
Nie myślałem o tym człowieku – w rzeczywistości świadomie o nim zapomniałem – dopóki w drugim roku mojej wspólnoty nie rozpocząłem projektu, który miał przekształcić się w tezę o stopień szkoły boskości, porównując metody nauczania w szkoleniu ministerialnym i pediatryczne szkolenie onkologiczne. Przeprowadziłem wywiad z oddziałem w moim oddziale na temat opieki psychospołecznej nad pacjentami: jaka część z nich spadła na nas jako lekarzy, jak się tego nauczyliśmy i czego nauczyliśmy, czy zapewnienie takiej opieki jak lekarz może wprowadzić w błąd leczenie pacjenta i czy kiedykolwiek zostały emocjonalnie splątane z pacjentem w sposób, który osłabił ich zdolność do zapewnienia opieki.
Myślałem, że wiem, co oni powiedzą. Pracowałem z nimi i widziałem ich w akcji, nie tylko jako nadzorców chemioterapii i opieki medycznej, ale także jako doradcy i pociesze, jako ludzie, którzy dostarczają najgorszych wieści, które rodzic prawdopodobnie usłyszy. Pomyślałem, że dostrzegłem ich styl emocjonalnego zaangażowania i inwestycji i mogłem wyobrazić sobie każde miejsce na kontinuum od Dr A., który utrzymywał sztywną odrębność od pacjentów, do Dr. Z., który uczynił życie pacjentów swoim życiem i czasami wydawało się, że ich problemy są tak samo dotkliwe, jak one. Pomyślałem, że powiedzą mi to samo, czego nauczyli mnie, modelując dobrą opiekę i poprzez skrócone rozmowy o radzeniu sobie z emocjonalnym cierpieniem pacjentów i ich rodziców. Ale powiedzieli mi o wiele więcej.
Powiedzieli mi, że rozmowa, a nie biopsja szpiku czy nakłucie lędźwiowe, była główną procedurą naszej dyscypliny; że nasi pacjenci nie potrzebowali, abyśmy płakali z nimi – i że tego potrzebowali; że nasza główna odpowiedzialność jako dostawców i organizatorów opieki psychospołecznej minimalizowała żal rodziców, gdy wynik był zły; że jedyne, co moglibyśmy naprawdę zaoferować w przypadku rozproszonego glejaka pontynowego było promieniowanie i życzliwość.
Powiedzieli, że umiejętność rozpoznawania i zaspokajania emocjonalnych potrzeb pacjentów jest pojętna i nie da się uczyć; że nauczyli się tego lub nigdy nie uczyli się go na sesjach dydaktycznych; że zostały one wymyślone celowo lub przypadkowo przez przełożonych, przez nienaganne nawyki lub katastrofalne błędy.
Powiedzieli, że bycie wrażliwym na potrzeby emocjonalne pacjenta lub rodziny z konieczności stwarza ryzyko nadmiernego przywiązania – i że nie jest; że nigdy nie będą tak przywiązani do pacjenta, że naraziłoby to na ich kliniczną ocenę, lub że widzieli to, co przydarzyło się kolegom, lub że czasami mogą wyglądać na zbyt przywiązanych i narażonych na szwank w ich ocenie klinicznej , gdy ich intymne przywiązanie wzmocniło ten osąd.
Opowiedzieli mi o uzależnionym od narkotyków nastolatku, usianym przerzutowym mięsakiem Ewinga, który wspiął się na płacz na kolana i zawodził szeptem: Nie chcę umrzeć! ; o ich niezwykle dawającym mentorze, który załamał się nerwowo i porzucił lek po 3 latach praktyki; o surrealistycznym momencie, kiedy wrócili do domu z opieki nad umierającym 18-miesięcznym dzieckiem i obserwowali swojego zdrowego 18-miesięcznego, śpiącego w swoim łóżku.
I powiedzieli mi o płaczącej matce, która wyjęła głowę z rąk, spojrzała na lekarza i spytała: Boże, jak to robisz. Początkowo lekarz myślał, że prosi Boga, dlaczego dzieci chorują i umierają
[patrz też: okulista na nfz białystok, przeciwwskazania do masazu, przeszczep chondrocytów ]
[podobne: odma podskórna, fizykoterapia szczecin, usg doppler tętnic szyjnych ]

Tags: , ,

No Responses to “Pytanie”

 1. Radosław says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: bieganie[...]

 2. High Kingdom Warrior says:

  Mi tez pomagał przy zakwasach po ćwiczeniach

 3. Cross Thread says:

  [..] Cytowany fragment: masaż[...]

 4. Łukasz says:

  same kremy nie dawały rady

Powiązane tematy z artykułem: fizykoterapia szczecin odma podskórna usg doppler tętnic szyjnych