Terapia antycholinergiczna vs. OnabotulinumtoxinA na pilne nietrzymanie moczu

Leki antycholinergiczne i onabotulinumtoxinA są stosowane w leczeniu naglących nietrzymania moczu, ale potrzebne są dane bezpośrednio porównujące oba typy terapii. Metody
Przeprowadziliśmy podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, randomizowane badanie z udziałem kobiet z idiopatycznym nagłym nietrzymaniem moczu, u których wystąpiło pięć lub więcej epizodów nagłego nietrzymania moczu w okresie 3 dni, jak zapisano w dzienniku. Przez okres 6 miesięcy uczestnicy byli losowo przydzielani do codziennych doustnych leków antycholinergicznych (solifenacyna, początkowo 5 mg, z możliwą eskalacją do 10 mg i, jeśli to konieczne, kolejnym przestawieniem na trospium XR, 60 mg) plus jeden wstrzyknięcie dożylne soli fizjologicznej lub jeden wstrzyknięcie dożylne 100 U onabotulinum toksyny A plus codzienne doustne placebo. Pierwszorzędnym rezultatem było zmniejszenie w stosunku do wartości wyjściowych średnich epizodów nietrzymania moczu w trybie pilnym na dzień w okresie 6 miesięcy, co odnotowano w 3-dniowych dziennikach składanych co miesiąc. Drugorzędne wyniki obejmowały całkowite ustąpienie nagłego nietrzymania moczu, jakości życia, stosowania cewników i zdarzeń niepożądanych.
Wyniki
Spośród 249 kobiet, które przeszły randomizację, 247 było leczonych, a 241 miało dostęp do danych dla podstawowych analiz wyników. Średnie zmniejszenie częstości występowania nagłego nietrzymania moczu na dobę w ciągu 6 miesięcy, od wyjściowej średniej wynoszącej 5,0 na dobę, wynosiło 3,4 w grupie antycholinergicznej i 3,3 w grupie otrzymującej onabotulinową toksynę (P = 0,81). Całkowite ustąpienie nagłego nietrzymania moczu zgłaszało odpowiednio 13% i 27% kobiet (p = 0,003). Jakość życia poprawiła się w obu grupach, bez istotnych różnic między grupami. Grupa antycholinergiczna miała wyższy odsetek suchości w jamie ustnej (46% w porównaniu do 31%, P = 0,02), ale mniejszą częstość stosowania cewnika po 2 miesiącach (0% w porównaniu do 5%, P = 0,01) i zakażenia dróg moczowych (13% vs 33%, P <0,001).
Wnioski
Doustna terapia antycholinergiczna i onabotulinumoksyna A poprzez iniekcję były związane z podobnym zmniejszeniem częstości codziennych epizodów nagłego nietrzymania moczu. W grupie otrzymującej onabotulinumtoxin A rzadziej występowały suchość w jamie ustnej i częściej występuje całkowite ustąpienie nagłego nietrzymania moczu, ale częściej występują przejściowe zatrzymania moczu i zakażenia dróg moczowych. (Finansowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka Eunice Kennedy Shriver oraz Biuro Badań nad Zdrowiem Narodowego Instytutu Zdrowia, numer ClinicalTrials.gov, NCT01166438.)
Wprowadzenie
Nagłe nietrzymanie moczu charakteryzuje się nieprzewidywalną utratą moczu; jest to powszechny warunek, który występuje nieproporcjonalnie u kobiet, dotykając do 19% starszych kobiet w Stanach Zjednoczonych
[podobne: ginekologia estetyczna szczecin, przeszczep chondrocytów, przeciwwskazania do masazu ]
[więcej w: zespół czołowy, ile kosztują badania lekarskie do pracy, metoda simontona ]

Tags: , ,

No Responses to “Terapia antycholinergiczna vs. OnabotulinumtoxinA na pilne nietrzymanie moczu”

 1. Nataniel says:

  to o czym pani pisze to nie objawy przedawkowania

 2. The China Wall says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: usługi pogrzebowe[...]

 3. Mule Skinner says:

  Jak się ma zapalenie oskrzeli to trzeba leżeć cały czas w łóżku ?

 4. Marcelina says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: spa dla dwojga[...]

 5. Olivier says:

  Czytałem, że witamina c zażywana w zbyt dużej ilości wywołuje biegunkę.

 6. Sexual Chocolate says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: herbata zielona[...]

 7. 101 says:

  Myślę, że warto się skonsultować z lekarzem czy nadal to polecają

Powiązane tematy z artykułem: ile kosztują badania lekarskie do pracy metoda simontona zespół czołowy